1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota i Lexus najbardziej niezawodnymi markami roku
22 listopada 2022

Toyota i Lexus po raz kolejny udowodniły swoją niezawodność

Ranking niezawodności Consumer Reports

W nowym rankingu Consumer Reports Toyota i Lexus zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Wśród 10 najbardziej niezawodnych modeli znalazły się aż cztery Toyoty i jeden Lexus z Corollą Hybrid i Lexusem GX na czele.

Consumer Reports to największa i najbardziej ceniona organizacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych. Dzięki całkowitej niezależności i dopracowanej metodologii stanowi podstawowe źródło wiedzy o jakości produktów dostępnych na rynku USA. Dotyczy to również samochodów.

W tegorocznym rankingu niezawodności Toyota awansowała z drugiego na pierwsze miejsce, zdobywając 72 punkty. Pozycję lidera marka ta zawdzięcza szerokiej gamie modeli. Niemal wszystkie znalazły się w czołówce rankingu samochodów lub uzyskały notę powyżej średniej.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Lexus, ustępując Toyocie zaledwie o ułamki punktu. Wszystkie modele tej marki premium uzyskały w tym roku wyniki bardzo dobre lub przynajmniej powyżej średniej.

Corolla Hybrid i Lexus GX liderami niezawodności

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym modelom. Pierwsze miejsce z wynikiem 93 punktów zajęła Toyota Corolla z napędem hybrydowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kierowcy potwierdzili najwyższy poziom niezawodności tego samochodu i jego elementów, w tym napędu, układu jezdnego, konstrukcji nadwozia, hamulców, klimatyzacji czy systemów elektronicznych. Według oceny Consumer Reports atutami hybrydowej Corolli jest oszczędny napęd, płynne i stabilne prowadzenie oraz łatwość obsługi systemów samochodu.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął terenowy Lexus GX. Model ten uzyskał 91 punktów na 100 możliwych, a jego użytkownicy w ciągu 12 miesięcy zgłosili jedynie sporadyczne problemy z systemami komunikacji i rozrywki. Lexus GX to duży terenowy SUV z trzema rzędami siedzeń i 4,6-litrowym silnikiem V8.

Pięć modeli Toyoty i Lexusa w Top 10

Jak wynika z tegorocznego rankingu, w Top 10 najbardziej niezawodnych modeli dostępnych dla amerykańskich kierowców znalazło się aż pięć samochodów Toyoty i Lexusa. Druga i pierwsza pozycja przypadła w udziale Corolli Hybrid i Lexusowi GX. Czwarte miejsce zajęła Toyota Prius, która uzyskała 89 punktów. Benzynowa Corolla otrzymała 81 punktów, co zapewniło jej siódmą pozycję. Na dziesiątym miejscu uplasował się Prius Prime (Plug-in Hybrid), który w ocenie Consumer Reports zdobył 77 punktów.

Warto wspomnieć, że Consumer Reports zwrócił też uwagę na hybrydowe SUV-y jako jedną z trzech najlepszych pod względem bezawaryjności klas samochodów. Do liderów tej kategorii zaliczył Lexusa NX Hybrid, Toyotę Highlander Hybrid oraz Toyotę Venzę Hybrid.

Ranking niezawodności Consumer Reports

Consumer Reports to amerykańska organizacja, która co roku zbiera od swoich subskrybentów informacje o problemach, jakie mieli ze swoimi pojazdami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W najnowszej edycji otrzymała dane dotyczące ponad 300 000 pojazdów z roczników od 2000 do 2022 roku.

Consumer Reports bierze pod uwagę 17 aspektów – od niewielkich niedogodności, takich jak piszczące hamulce czy zepsute wykończenie wnętrza, po poważne problemy, takie jak pogwarancyjne naprawy skrzyni biegów czy problemy z układami napędu na cztery koła. Każdy rodzaju problemu jest odpowiednio ważony w całkowitej punktacji, aby stworzyć adekwatny wynik niezawodności dla każdego pojazdu. Większość pojazdów uzyskała wyniki między 41 a 60 punktów.